FitnessXpressU.com

Uniwersytet Ekspresowego Fitnessu :: Zadbaj o formę!

Dobór gogli snowboardowych Rankingi z 16 kwietnia 2024

3 min read

W teorii chyba każdy mniej więcej wie, jakie przedmioty powinny znajdować się w podstawowym ekwipunku miłośnika snowboardu. Jednym z nich są gogle, które mają spełniać swoją rolę, a jednocześnie mile widziany jest ich modny design. Należy je kupić między innymi ze względu na konieczność ochrony oczu przed urazami mechanicznymi oraz odbijaniem się promieni słonecznych od śniegu. Wbrew pozorom jazda po ośnieżonych stokach może prowadzić do powstawania wielu dolegliwości bólowych oczu. W nieco wyższych partiach gór nierzadko dochodzi do gwałtownych zjawisk, na przykład gwałtownych śnieżyc.


Zakup profesjonalnych gogli snowboardowych

Błędną jest na pewno teoria mówiąca, że gogle snowboardowe są zbędnym balastem, który prowadzi do ograniczenia pola widzenia. Takie opinie mogą przynieść negatywne skutki, warto więc słuchać specjalistów w tej dziedzinie, zdaniem których ochrona w postaci gogli snowboardowych jest konieczna. Przed zakupem jednak konieczne jest zwrócenie uwagi na poszczególne kwestie, od których zależy stopień zabezpieczenia oczu, wzroku. Pierwszym czynnikiem jest oczywiście dobór właściwego rozmiaru gogli, tylko dzięki temu zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania.

Stawiając na zbyt duże gogle należy liczyć się z tym, że będą się one zsuwały i zatykały nos. Natomiast mniejszy rozmiar ogranicza pole widzenia i niepotrzebnie ściska kości policzkowe, co wywołuje dość duży ból. Z tego właśnie względu producenci dzielą produkty na te dedykowane kobietom, mężczyznom i dzieciom, są one dostosowane do szczegółów anatomicznych. Gogle snowboardowe damskie charakteryzują się mniejszą, wyższą ramkę, a dostępność kolorów jest nieco większa. Zgoła inaczej prezentują się męskie gogle do snowboardu, mają różne kształty  i rozmiary, większe i szersze ramki. W każdym przypadku należy kierować się szczegółowymi opisami opracowanymi przez producentów.


Rodzaje soczewek w goglach snowboardowych

Do wykonania profesjonalnych gogli snowboardowych wykorzystuje się dwa rodzaje soczewek – sferyczne i cylindryczne. Dodatkową cechą większości modeli są bardzo potrzebne filtry UVA, UVB, UVC. Gogle snowboardowe ze sferycznymi soczewkami wyróżniają się zakrzywionymi soczewkami – w pionie lub poziomie. Dlatego w branży mówi się o nich, jako “wyciętych z kuli”, a głównymi zaletami jest duże pole widzenia, ograniczanie wpływu refleksów świetlnych i brak zniekształceń obrazu. Wszystko to dzięki lepiej dopasowanej krzywizny ludzkiego oka, czyli wyostrzonego widoku. Wadami mogą być na przykład większa podatność na ewentualne uszkodzenia oraz wyższy koszt w porównaniu do modeli z cylindrycznymi soczewkami.

Gogle cylindryczne wyglądają na płaskie, a w rzeczywistości również są zaokrąglone, różnica polega na linii zakrzywienia obrazu, która przebiega od strony lewej do prawej, w poprzek oczu i twarzy. Wskazując na zalety takich modeli wskazać należy zwiększoną elastyczność oraz większą odporność na potencjalne uszkodzenia, przy czym zachowane jest dość duże pole widzenia. W zamian może powstawać więcej odblasków i tym samym powodować pogorszenia widzenia peryferyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *