Jak wybrać najlepszą piłkę nożną do treningu? Rankingi z 19 listopada 2024
3 min readPiłka nożna jest sportem, który w milionach rodzin na świecie przechodzi z pokolenia na pokolenie. Początkowo w formie zabawy, z czasem przeradza się w zawodową pasję, z której płyną spore zyski. Trening czyni mistrza – to słynne powiedzenie nie wzięło się znikąd. Jak wybrać najlepszą piłkę nożną do codziennego treningu?
O czym dowiesz się w poradniku?
Piłka treningowa a meczowa – różnice
Istnieje zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami piłek. Sprzęt dedykowany treningom wykonany jest z materiału, który z racji ciągłego użytkowania jest bardziej odporny na zniszczenie. Różnica tkwi tutaj w precyzji lotu i odbiciach – doskonałą kontrolę zapewniają piłki meczowe. Jeśli więc chodzi o intensywne treningi na co dzień, najlepiej sprawdzą się treningowe piłki nożne.
Kolejną różnicą jest cena, która wynika m.in. z certyfikacji produktu. Piłki meczowe są sygnowane przez FIFA, co gwarantuje spełnienie określonych standardów. Analogicznie rzecz biorąc, piłki treningowe są tańsze, choć wiele z nich produkuje się tak, aby miały zbliżone parametry do ich meczowych odpowiedników.
Rozmiary piłek treningowych
Piłki nożne do treningu dostępne są w pięciu rozmiarach. Warto znać przeznaczenie każdej z nich, aby dokonać optymalnego wyboru do codziennej gry na boisku. Piłki w rozmiarach 1 i 2 są najrzadziej użytkowane, ponieważ służą głównie ulepszaniu techniki gry w różnego rodzaju ćwiczeniach. Piłka w rozmiarze 3 to najczęstszy wybór dla dzieci poniżej 9 roku życia, które trenują na orlikach jako początkujący piłkarze lub rekreacyjnie grają w nogę z kolegami.
Dzieci w przedziale wiekowym 10-13 powinny trenować na piłkach w rozmiarze 4. To wielkość dopasowana do wieku, a często także umiejętności gracza – korzystają z niej młodziki w drużynach piłki nożnej. Dla młodzieży powyżej 14 roku życia i osób dorosłych optymalnym wyborem jest popularna „piątka”. Piłka w tym rozmiarze dedykowana jest juniorom oraz seniorom, którzy posiadają umiejętności piłkarskie i wprawnie posługują się dedykowanym sprzętem.
Sposób łączenia łat
To ważne kryterium, które wpływa na trwałość oraz wygląd piłki. Aktualnie dostępne w sprzedaży modele są klejone, szyte lub zgrzewane termicznie. Jeszcze do niedawna uznawano, że piłki treningowe szyte są najtrwalsze, lecz nowoczesne technologie łączenia łat przeważyły o zakupie piłek o bezszwowej powłoce. Tego typu piłki treningowe dostępne są w sklepie numer1.store w całości poświęconemu piłkarskiej pasji. W ofercie znajdują się piłki treningowe marki Adidas czy Nike, a także profesjonalna odzież, obuwie i akcesoria renomowanych firm.
Rodzaj nawierzchni
Trening na trawie, hali, asfaltowym boisku czy sztucznej nawierzchni? Rodzaj podłoża ma znaczenie dla wyboru piłki, ponieważ od tego zależy jej amortyzacja i odbicie. Najczęstszym wyborem są piłki z kategorii street, przeznaczone do gry w warunkach ulicznych oraz na sztucznej murawie. Są wykonane z trwałych materiałów i najczęściej dostępne są w rozmiarach 4 i 5. Z kolei na hali idealnie sprawdzi się piłka do futsalu o nieco mniejszej średnicy od tradycyjnej „piątki”.