Rower treningowy stacjonarny

Rowerek spiningowy marki Body Sculpture
Rowerek spiningowy marki Body Sculpture
Sezon jesienno-zimowy nie sprzyja ćwiczeniom na świeżym powietrzu. Deszcz czy silny wiatr potrafią skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej w parku czy lesie. By jednak nie stracić wypracowanej wiosną i latem formy, warto rozważyć zakup roweru treningowego. Jaki wybrać?

Decydując się na zakup roweru treningowego, niezbędne jest dokładne zapoznanie się z ofertą sklepów. Ponieważ urządzeń w nich dostępnych jest wiele, pojawia się pytanie: który rowerek stacjonarny wybrać? By na nie odpowiedzieć, warto wiedzieć, jakie rodzaje rowerów można wyróżnić i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Rower treningowy poziomy czy może …

… rower spinningowy lub pionowy? W zależności od pozycji, w której ćwiczy się na rowerze, producenci wyróżniają:

 • Rower treningowy poziomy. Z całą pewnością nie jest to najpopularniejszy typ rowerów treningowych, co wynika z dwóch faktów: zabiera on znaczenie więcej miejsca niż rower treningowy pionowy czy spinningowy, jest też od nich droższy. Ćwiczy się na nim w pozycji siedzącej, co jest niezwykle istotne dla naszych pleców – dzięki temu nie zostają one przeciążone. Zdecydowana większość modeli reprezentuje pułap cenowy innych typów rowerków treningowych, najbardziej zaawansowane technologicznie egzemplarze, z całą paletą dodatkowych opcji oraz funkcji, potrafią kosztować 10 tysięcy zł lub nawet więcej;
 • Rowerki treningowe poziome RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych treningowych rowerów stacjonarnych typu poziomego. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

 • Rower spinningowy. Ten rodzaj rowerów jest idealnym rozwiązaniem dla osób bardzo aktywnych, które chcą być w formie w momencie rozpoczęcia się kolejnego sezonu. Rowery spinningowe są tak zaprojektowane, by ćwiczenia na nich mogły być wykonywane intensywne;
 • Rowerki spinningowe RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych rowerów spinningowych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

 • Rower pionowy. To bardziej znany typ roweru treningowego, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Trzeba jednak wiedzieć, że ćwiczenia na rowerze pionowym, z uwagi na konieczność zachowania dość niewygodnej pozycji, najbardziej obciążają kręgosłup. Z tego też względu ten rodzaj rowerku nie jest polecany osobom cierpiącym z uwagi na dolegliwości związane z kręgosłupem.
 • Rowerki pionowe RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych treningowych rowerów typu pionowego. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

W pierwszej kolejności zatem trzeba sprawdzić, który rower będzie odpowiedni dla naszego zdrowia i kondycji. Zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z aktywnością fizyczną, jak i starsze, powinny wybierać wśród rowerów treningowych poziomych.

Rower treningowy magnetyczny czy mechaniczny?

Producenci, projektując i wykonując rowery treningowe, decydują się wyposażyć poszczególne linie czy modele w różne mechanizmy oporu. Z uwagi na ten parametr, wyróżnia się:

 • Rower treningowy magnetyczny. Zaletą tych rowerów jest to, że działają bardzo cicho. Z tego właśnie względu idealnie nadają się do mieszkań. Zastosowany w nich magnetyczny mechanizm oporu sprawia, że są one również dokładne w regulacji;
 • Rowerki magnetyczne RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych treningowych rowerów magnetycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

 • Rower treningowy mechaniczny. Atutem rowerów wyposażonych w mechaniczny mechanizm oporu jest ich cena – są one najtańsze ze wszystkich dostępnych na rynku. Z drugiej strony, drażnić może głośna praca urządzenia;
 • Rowerki mechaniczne RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych treningowych rowerów mechanicznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

 • Rower elektromagnetyczny. Ten rower do ćwiczeń jest najdroższy, bo jest wyposażony w elektroniczną regulację oporu. Ponieważ jednak urządzenie takie jest bardzo dokładne i może być intensywnie eksploatowane, bardzo często rowerki elektromagnetyczne można znaleźć w siłowniach.
 • Rowerki elektromagnetyczne RANKING

  Zestawienie najchętniej wybieranych treningowych rowerów elektromagnetycznych. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

Rowerek stacjonarny – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rowerek treningowy magnetyczny marki Body Sculpture
Rowerek treningowy magnetyczny marki Body Sculpture
Decydując się na zakup roweru do ćwiczeń, warto pamiętać nie tylko o tym, by aktywność na nim nie wpływała negatywnie na zdrowie – równie ważne jest to, by wybrany model był wyposażony w:

 • Skalę obciążenia. Im większe koło zamachowe, tym większa skala obciążenia. Warto zwrócić uwagę na ilość stopni, które przewidział producent. Jest to o tyle istotne, że dzięki nim można dostosować trudność treningu do własnych możliwości;
 • Regulację siodełka i kierownicy. Jest to szczególnie istotne, jeżeli z rowerka będzie korzystać więcej niż jedna osoba. Dzięki regulacji, możliwe jest dostosowanie roweru do własnych potrzeb;
 • Komputerek. W zależności od producenta, rowerek stacjonarny może być wyposażony w komputerek. Taki jest ciekawym rozwiązaniem, bo może posiadać programy ćwiczeniowe i wyświetlać podstawowe informacje o treningu, np. przebyty dystans, czas jazdy czy ilość spalonych kalorii. Droższe modele najczęściej posiadają komputerki wyposażone w dodatkowe funkcje, pozwalające np. na pomiar tkanki tłuszczowej;
 • Pomiar tętna. W zależności od producenta i modelu roweru, pomiar tętna może być wykonywany przez dołączony do urządzenia pas telemetryczny (wówczas sygnał jest przesyłany do komputerka zamontowanego przy rowerku) lub przez sensory wbudowane w uchwyty urządzenia;
 • Uchwyt na książkę lub ręcznik. Każdy producent rowerów stacjonarnych chce przyciągnąć do siebie jak największą ilość klientów. Sposobów jest wiele, a jednym z nich są dodatkowe gadżety. Uchwyt na książkę z pewnością spodoba się osobom, które chcą czytać podczas treningu. Sportowcy lub osoby bardzo aktywne mogą docenić uchwyt na ręcznik lub bidon. Dodatkowe wyposażenie – choć nie jest koniecznością – może sprawić, że trening będzie jeszcze przyjemniejszy.

Przy wyborze rowerka pamiętajmy również o jego wadze i maksymalnym obciążeniu. Waga urządzenia jest szczególnie ważna, jeżeli rowerek będzie przenoszony z miejsca na miejsce. Zakup rowerka o zbyt niskim dopuszczalnych obciążeniu może zaowocować jego zniszczeniem już po kilku treningach.

Rowerki treningowe RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych treningowych rowerów do ćwiczeń. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.

Fitnessowe zapytania:

 • rowerki stacjonarne jakie są

7 opinii o “Rower treningowy stacjonarny”

 1. Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że na rowerach poziomych człowiek niej się męczy. Nie chodzi tu o obciążenie tylko o ułożenie ciała. Chyba, że się mylę i źle wykonuje ćwiczenie. Ale zdecydowanie wole zwykłe rowerki.

 2. Póki pogoda pozwala to staram się jeździć na dworze, ale jeśli już przyjdą mrozy i śnieg nie będzie wyboru, zostanie rower stacjonarny. Ja osobiście jestem zwolennikiem roweru treningowego poziomego. Głównym powodem jest ból pleców, kiedy jadę na rowerze poziomym to plecy są odciążone i mogę spokojnie jeździć nawet kilka godzin.

 3. Jeśli ktoś ma miejsce w domu, to naprawdę fajna sprawa. Jednak według mnie nie warto kupować rowerów „siedzących”. Co prawda nie jestem specjalistą, jednak swego czasu miałem kontakt z profesjonalnymi trenerami personalnymi i wszystko zgodnie twierdzili, że tego typu rowery angażują mniej partii mięśni niż rowerki klasyczne.

 4. Jeździłem chyba na wszystkich rodzajach rowerów stacjonarnych i najbardziej spodobał mi się magnetyczny. Jazda jest bardzo komfortowa i płynna i poważnie myślę nad tym, żeby kupić sobie taki rower. Drugą bardzo istotną zaletą tego roweru jest to, że działa bardzo cicho (co zostało wspomniane w artykule) , a jest to szczególnie ważne bo mieszkam w bloku.

 5. Ja jeżdżę na rowerze stacjonarnym pionowym i bardzo go sobie zachwalam. Mimo iż zmagam się z drobnymi problemami z kręgosłupem to nie odczuwam jakoś specjalnie tego bólu w trakcie jazdy. Zawsze można wyregulować sobie kierownicę, żeby nie trzeba było się tak schylać i jest znacznie wygodniej. Mogę się pochwalić że w listopadzie jeździłem codziennie po 1,5h 😀

 6. Oj przydałby mi się taki rower treningowy, stacjonarny. Jestem dosyć aktywna osobą, ale wiosną i latem. Zimą zapadam w jakis dziwny sen zimowy i nic mi się nie chcę:/ Może gdybym miała pod nosem sprzęt do cardio ćwiczyłabym sobie w domu. Nie trzeba by wychodzić na to zimno no i schudłabym do lata;p

 7. Na jesienny i zimowy czas taki rower stacjonarny to świetne rozwiązanie, Warto też pomyśleć o zakupie trenażera rowerowego – dzięki niemu będziemy mogli trenować w domu na naszym rowerze, na którym jeździmy wiosną i latem. Kolega ma i bardzo sobie chwali, ja również przymierzam się do kupna:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *