Mata do ćwiczeń

gruba mata antypoślizgowa do jogi i aerobiku
gruba mata antypoślizgowa do jogi i aerobiku
Osoby stawiające na aktywność fizyczną muszą często zaopatrzyć się w dodatkowe wyposażenie. Oprócz stroju, odpowiedniego obuwia i sprzętu siłowego oraz fitness warto rozważyć zakup maty. Dzięki niej wykonując proste ćwiczenia aerobowe w domu lub uczęszczając na lekcje jogi czy pilatesu, znacznie zwiększymy nasz komfort, a nawet bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń.


Jakie są korzyści z posiadania maty do ćwiczeń?

Przed każdymi ćwiczeniami przeprowadzamy najpierw krótką rozgrzewkę, dzięki zapewnia lepsze wyniki i zmniejsza ryzyko kontuzji. Podobnie działanie posiada gruba mata do ćwiczeń, która czyni trening wygodniejszym oraz chroni nas przed urazami. W dodatku znacząco zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się oraz sprawia, że każdy podskok jest amortyzowany.

Matę – w przeciwieństwie do zwykłego dywanu – możemy często prać, co ma znaczenie dla higieny, zwłaszcza przy intensywnych treningach, na których obficie się pocimy. Dzięki lekkiej wadze możemy zabrać matę ze sobą na siłownię lub fitness. Ponadto, możemy użyć jej podczas pikniku czy wyjazdu na wakacje.


Jakie rodzaje mat znajdziemy w sklepie?

Na półkach w sklepie sportowym spotkamy się z wieloma rodzajami mat. Wybierając odpowiedni dla nas model kierujmy się tym, do czego głównie nam ona posłuży. Niektóre maty do ćwiczeń są projektowane specjalnie dla danych sportów, inne z kolei mają bardziej uniwersalną budowę. Możemy podzielić je na maty:

  • treningowe,
  • gimnastyczne,
  • ochronne,
  • do jogi,
  • Tatami.

Maty treningowe

Stworzone do wysiłku fizycznego o małym lub średnim obciążeniu. Idealnie nadają się dla praktykantów fitnessu i ćwiczeń aerobowych. Taka mata antypoślizgowa do ćwiczeń chroni również przed uszkodzeniem skóry czy kontuzją.

Stosując maty treningowe możemy liczyć na większą stabilność i równowagę podczas ćwiczeń na stojąco. Natomiast wykonując brzuszki czy unoszenia bioder zyskujemy komfort cieplny, a nasze kości lędźwiowe nie wbijają się w podłoże. Takie maty nie są zbyt grube, byśmy mogli swobodnie przenosić je z miejsca na miejsce.

Maty gimnastyczne

Najczęściej spotykaliśmy je na lekcjach WF-u. Maty gimnastyczne są bardzo grube, dlatego zapewniają najlepszą ochronę przed skutkami upadku. Trudno jednak złapać na nich równowagę. Ten rodzaj mat poleca się osobom uprawiającym akrobatykę.

Maty ochronne

Cienkie maty ochronne służą głównie do zabezpieczenia podłoża, a nie do ćwiczeń. Chyba, że lubimy pojeździć na stacjonarnym rowerku lub pobiegać na bieżni – wówczas taka mata może znaleźć się pod urządzeniem, by uchronić podłogę przed zarysowaniami. Mata ochronna może również wyrównać dana powierzchnię, zmniejszyć ślizganie się na niej lub wytłumić hałasy związane z tupaniem lub podskokami.

Maty do jogi

Jedna z najcieńszych mat, której zadaniem jest zapewnienie naszym dłoniom i gołym stopom odpowiedniej ochrony przed ślizganiem się. Te maty nie są polecane do ćwiczeń innego rodzaju.

Maty Tatami

twarda mata Tatami 30 mm, przeznaczona do sportów takich jak judo
twarda mata Tatami 30 mm, przeznaczona do sportów takich jak judo
Dwuczęściowa mata z tworzywa syntetycznego, która stanowi jedną z tradycyjnych mat stosowanych w Japonii do uprawiania rozmaitych sztuk walki. Przydatna podczas treningu karate, judo aikido czy taekwondo. Mata nie ślizga się po podłodze i chroni ćwiczących przed urazami w wyniku upadku.


Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Poszczególne rodzaje mat różnią się między sobą wymiarami, tworzywem oraz sposobem wykonania. Żeby mata służyła nam jak najlepiej i jak najdłużej należy zadbać o jej dopasowanie względem naszych oczekiwań.

Grubość maty

Im dana mata jest grubsza, tym więcej komfortu zapewnia nam podczas ćwiczeń, zwłaszcza tych leżących. Jeśli treningi są intensywne i dość często wykonujemy ćwiczenia siedzące lub leżące, to nasza mata musi mieć co najmniej jeden centymetr grubości.

Jak długa powinna być mata?

Maty do treningów są najczęściej nieco dłuższe niż wzrost ich użytkowników. Najbardziej zalecane są modele liczące przynajmniej 180-190 centymetrów długości. Krótsze maty polecane są już jako wyposażenie dziecięce, jak na przykład mata puzzle. Szerokość jest kwestią indywidualną – dopasujmy ją do miejsca, w którym będzie ćwiczyć.

Materiał, z jakiego wykonano matę do ćwiczeń

Tworzywo maty decyduje o jej wytrzymałości, a także o elastycznym rozkładaniu i łatwym czyszczeniu. Wszystkie te czynniki są tak samo ważne, dlatego do produkcji mat stosuje się jedynie tworzywa spełniające powyższe wymogi. Najbardziej opłacalne cenowo będą maty z PVC, jednak jeśli możemy pozwolić sobie na wyższą cenę, a chcemy cieszyć się z maty przez lata, wówczas warto wybrać model z gumy, kauczuku lub lateksu.

Dodatkowe możliwości

Mata, którą będziemy często zabierać w różne miejsca, musi posiadać ściągacze albo paski. W ten sposób nie będzie się rozkładać. Do tego powinna być lekka i wodoodporna.


Maty do ćwiczeń fitness RANKING

Zestawienie najchętniej wybieranych mat do ćwiczeń fitness i ogólnorozwojowych, dostępnych z dziale Maty i materace. Ranking jest aktualizowany na bieżąco.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *